Juvenile Review 2006

20 Jan 2007 by Gilbert Williams
U/12 (A) Hurling:
Kilruane MacDonaghs 2 – 9                 Burgess 0 – 3
Kilruane MacDonaghs 3 – 5                 Nenagh 1 – 0
Kilruane MacDonaghs 2 – 4                 Roscrea 1 – 1
Kilruane MacDonaghs 2 – 3                 Nenagh 2 – 3
Toomevara 2 – 3                                     Kilruane MacDonaghs 1 – 3
Roscrea 2 – 4                                          Kilruane MacDonaghs 0 – 3
Kilruane MacDonaghs 5 – 5                 Burgess 2 – 0
Toomevara 5 – 3                                     Kilruane MacDonaghs 2 -3
Roscrea 2 – 4                                          Kilruane MacDonaghs 0 – 3 (semi-final)

U/12 (A) Football:
Kilruane MacDonaghs 1 – 3                  Inane Rovers 0 – 3
Nenagh 3 – 3                                            Kilruane MacDonagh 2 – 1
Kilruane MacDonaghs 1 – 3                  Nenagh 0 – 4 (semi-final)
Kilruane MacDonaghs 1 – 2                  Inane Rovers 1 – 2 (north final)
Inane Rovers 1 – 7                                  Kilruane MacDonaghs 0 – 8 (replay)

Selectors: Liam Boyle, Cronan Casey, Jim O’Meara, John Hyland and Sean Ward.

U/14 (A) Hurling:
Kilruane MacDonaghs 2 – 4                 Toomevara 0 – 7
Kilruane MacDonaghs 1 – 8                 Nenagh 0 – 8
Kilruane MacDonaghs 2 – 9                 Silvermines 0 – 3
Kilruane MacDonaghs 2 – 11               Roscrea 1 – 4
Kilruane MacDonaghs 2 – 16               Burgess 2 – 5
Kilruane MacDonaghs 2 – 4                 Newport 1 – 6
Kilruane MacDonaghs 1 – 14               Roscrea 1 – 8 (semi-final)
Kilruane MacDonaghs 2 – 11               Toomevara 1 – 1 (north final)
Kilruane MacDonaghs 3 – 4                 Clonmel Óg 1 – 9
Durlas Óg 2 – 10                                     Kilruane MacDonaghs 0 – 6 (county final)

Féile na nGael:
Kilruane MacDonaghs 0 – 9                 Roscrea 1 – 2
Kilruane MacDonaghs 1 – 3                 Burgess 0 – 4
Kilruane MacDonaghs 0 – 7                 Toomevara 0 – 5
Kilruane MacDonaghs 1 – 12               Newport 1 – 5 (north final)
Clonmel Óg 1 – 11                                 Kilruane MacDonaghs 2 – 3

U/14 (A) Football:
Newport 3 – 5                                         Kilruane MacDonaghs 2 – 3
Burgess 2 – 7                                         Kilruane MacDonaghs 1 – 4  

Peil na nÓg:
Burgess 1 – 5                                         Kilruane MacDonaghs 0 – 6

Martin Cunningham Tournament:
Kilruane MacDonaghs 4 – 8                 Nenagh 0 – 6
Kilruane MacDonaghs 2 – 6                 Roscrea 0 – 9

Selectors: Fr. Hannon, Jimmy Cahill, Kevin O’Brien and Gilbert Williams. 

U/16 (A) Hurling:
Newport 2 – 12                                       Kilruane MacDonaghs 1 – 5
Defeated Moneygall
Borrisoleigh 1 – 16                                Kilruane MacDonaghs 1 – 9
Kilruane MacDonaghs 1 – 14              Templederry 1 – 8
Templederry 4 – 14                               Kilruane MacDonaghs 1 – 14 

U/16 (B) Football:
Kilruane MacDonaghs 5 – 4                 Shannon Rovers 1 – 3
Kilruane MacDonaghs 7 – 8                 Moneygall 0 – 2
Kilruane MacDonaghs 2 – 8                 Burgess 2 – 4
Borrisoleigh 5 – 8                                   Kilruane MacDonaghs 2 – 6
Ballina 6 – 6                                             Kilruane MacDonaghs 5 – 5 (semi-final)

Billy O’Meara Tournament:
Kilruane MacDonaghs 2 – 17               Portroe 2 – 13
Kilruane MacDonaghs 6 – 16               Burgess 1 – 1

Selectors: Michael Conway, Len Gaynor and Gilbert Williams. 

Burgess U/13 Tournament:
Kilruane MacDonaghs 10 – 8               Silvermines 3 – 6
Kilruane MacDonaghs 3 – 6                  Burgess 3 – 3

U/11 Hurling:
Borrisoleigh defeated Burgess in Plate final.
Kilruane MacDonaghs 7 – 5                 Shinrone 3 – 2 

U/10 Hurling:
Kilruane MacDonagh Tournament
(A)  Final Ahane defeated Nenagh
(B)   Final Toomevara defeated Kilruane MacDonaghs
(C)  Final Burgess defeated Silvermines


Selectors: Declan Troy and Denis Darcy.

U/8 Hurling:
The U/8 hurlers played a number of challenge games and also participated in the Nenagh Tournament and the Annual Blitz. 

Selectors: Jimmy Brady, Christy Morgan and Ned Darcy.
Total Number of Games
 
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Championship
41
35
35
38
44
46
47
Other
42
46
59
44
34
28
15
Total
83
81
94
82
78
74
62


CountyRepresentation:
North U/14 Hurling: David Reddan, Justin Cahill, Niall O’Meara, Eanna Hogan and Eoin Williams.
County U/14 Hurling: Justin Cahill and David Reddan.
North U/16 Hurling: Pat Conway.
Schools:

Cloughjordan N.S. won the North hurling final and Kilruane N.S. won the football championship. Ardcroney N.S. qualified for both finals.

Robert Ward, Kieran Cahill and David Williams played for Tipperary Primary Game Hurling team.

Mary Walsh lined out with the Tipperary Primary Game Camogie team.

Trip:
The U/12’s and U/14’s went on their annual trip to Croke Park for the All-Ireland quarter final between Tipperary and Waterford.

Summer Camp:
A very successful VHI Cúl Summer Camp was held in Thomas MacDonagh Park with over 90 in attendance.

Meetings:
The Juvenile committee held three very well attended and constructive meetings during the year.

© 2019 Kilruane MacDonaghs GAA Club